Založ si blog

Nešťastné zdravotnícke platy

Tak a máme to tu. Ústavný súd SR svojím rozhodnutím PL. ÚS 13/2012 pozastavil účinnosť zákona č.  62/2012 Z. z. o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek.

Sestry sú prekvapené ako dopadli. Veď im to sľúbili. V článku Kde sa stala chyba V pravde sa píše

 

Podľa Tomáša Szalaya z Health Policy Institute sa najväčšia chyba stala hneď na začiatku tým, že sa „lekársky“ a „sesterský“ zákon o platoch vôbec prijali. „Je to predovšetkým zlyhanie bývalej premiérky Ivety Radičovej a exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika. V čase, keď už vtedajšia vláda stratila dôveru parlamentu, nemala mandát na prijímanie takých dôležitých rozhodnutí a navyše rokovania s lekármi o nich absolútne nezvládli,“ zdôraznil.

 

Je zaujímavé, že sa ozýva jeden zo strojcov a podporovateľov Zajacovej reformy. Povedané inak bola chyba, že sa nám nepodarilo lekárov zastrašiť. Veľmi dobre si pamätáme, že najprv ich minister zdravotníctva ignoroval a potom sa im vyhrážal. Nakoniec sme vyhlásili výnimočný stav. Predpokladám, že vojnového sa nedožijem. Problém zdravotníctva je totiž v tom, že celý systém reformy zdravotníctva takzvanej Zajacovej reformy spočíval v tom, že sa sprivatizuje zdravotné poistenie a následne si silné subjekty vynútia pravidlá hry, ktoré potom zákon zafixuje. Celá reforma bola spojená s absolútnym ignorovaním lekárov a pán minister Zajac urážal lekárov v priamom prenose.

Výsledok sa dostavil rýchlo. Zdravotníctvo sa nezaobíde bez kvalitného lekára a keď sa postavili na odpor tak sa zmenila legislatíva v ich neprospech. Rovnako poplatky u lekára neboli hlúpy nápad vI´d napríklad Nemecko, ale boli robené tak, aby poštvali pacientov a lekárov proti sebe. V podmienkach vzájomnej nevraživosti a obviňovania sa bez zmeny financovania zdravotníctva sprivatizoval poistný kmeň čo vynieslo jednej nemenovanej finančnej skupine ziska 460 mi Eur ( vychádzame z ocenia pri predaji podniku pri Zlúčení Apolla a Dôvery.

Keďže spôsob financovania sa nezmenil a naďalej sa rôzne segmenty platia v podstate paušálmi – napríklad cena za hospitalizáciu a nie za výkon , kapitácia u všeobecných lekárov tak jediný ekonomický ukazovateľ cena bola deformovaná tak, že v podstate stratila výpovednú hodnotu a už nemohla slúžiť ako meradlo výkonu zdravotníckych zariadení.

 

Tento problém štát neriešil, pretože by tým zasiahol predovšetkým seba – keďže Nemocnice sú v drvivej väčšine príspevkové organizácie štátu , alebo neziskovky, kde má štát nepriamo svoj vplyv riešili sa finančné problémy štátnych zdravotníckych zariadení ( len posledné oddlženie z verejných zdrojov vo výške 350 mil Eur ) sa týkalo len štátnych nemocníc. Mimochodom, ktorý vlastník potrebuje na to, aby si vo vlastnom podniku urobil poriadok novelu zákona ?

Ostatné segmenty boli zastrašované a efektívne ignorované schémov dobrý pacient a zlý lekár . Až keď sa predstavitelia lekárov rozhodli , že túto vojnu nervov podstúpia štát zistil, že vyhrážky už úspory neprinesú, pretože bez ministerstva zdravotníctva sa obídeme celkom dobre, ale bez lekárov nie.

Tak sa vymyslel zákon o platových požiadavkách sestier, pretože predsa každý lekár má sestru a takto ich s definitívnou platnosťou rozbijeme a pošleme ku dnu vrátane finančne slabých zdravotníckych zariadení. O ako priehladné. Akurát štát zabudol na maličkosť, že sestry robia aj v štátnych nemocniciach a pokiaľ sestra zarobí v základe 900 Eur tak aj s nočnými jej to vyjde na možno 1500 Eur. Takže v prvom rade si štát odpálil svoje už znova zadlžené nemocnice , pretože štát ťažko môže povedať, že nebude dodržovať vlastnú legislatívu. Takže si je potrebné naliať čistého vína pozastavená účinnosť zákona nebola preto, že lekári, ale preto, že stát nebol schopný dať dokopy obrazne ani tých 30 strieborných pre Judáša.

 

Na záver k platom len jedno. Štát určuje podmienky fungovania zdravotného poistenia, štát určuje vymeriavací základ ( teda to z čoho sa platí poistné ) ako aj sadzbu poistného a určuje si aj platby za svojich poistencov. Každý súdny človek pochopí, že ak si určujem sám sebe podmienky fungovania tak ťažko môže byť na vine lekár. Pokiaľ sa bude štátu vyplácať klamať tak klamať bude.

Inak murár mi pod 33 Eur za deň ani robiť nepôjde prečo by mal lekár, alebo sestra mať menší plat. Aby bolo projekt dopravného servisu 150 mil Eur ?

Radičová do Oxfordu

09.03.2012

Je večer pred voľbami. Jedine boh vie ako to dopadne. V každom prípade mám pocit, že by som sa mal vyjadriť k tomu čo cítim. Toľko špiny nebolo vyliatej na m2 na Slovensku už dávno. Myslím viac »

Je núdzový stav víťaztvom, alebo porážkou ?

26.11.2011

So zmiešanými pocitmi sledujem boj lekárov a vlády. Domnievam sa, že snaha vytvoriť tlak cez verejnú mienku je jedným z najsilnejších nástrojov vlády. V tomto smere komunikácia LOZ úplne viac »

Prečo je slovenské zdravotníctvo v pr. . li

18.11.2011

Dnes som tu publikoval článok prečo majú lekári právo na štrajk. Dostalo sa mi odpovedí či som to písal z donútenia a podobne. Odpovedám áno. Z donútenia. Pretože patrím medzi tých, ktorí viac »

USA-TRUMP/COASTGUARD

Trumpove nové clá zaplatia Američania

19.09.2018 17:39

Americké obchody, vrátane veľkých maloobchodných reťazcov, ako je Walmart, sa bez obuvi, oblečenia a elektroniky vyrobenej v Číne nezaobídu.

vlak

Vlaky dosluhujú. Tretie zlyhanie za dva týždne

19.09.2018 17:09

Štyridsať- až päťdesiatročné súpravy na slovenských železniciach už ďalej odmietajú slúžiť.

nôž, vražda, smrť, nehoda, zbraň

Vo Viedni našli na ulici bodnutého Slováka, polícia hľadá svedkov

19.09.2018 16:56

Rakúska kriminálna polícia žiada prípadných svedkov, aby sa prihlásili, pokiaľ dokážu poskytnúť užitočné informácie.

Leto, jahoda, ovocie, zaváranie

Zatkli chlapca, priznal sa k strčeniu ihiel do jahôd

19.09.2018 16:31

Jeho čin bol zrejme "kanadským žartom".

samodix

Blog o pôsobení práva v spoločnosti

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 16418x
Priemerná čítanosť článkov: 1824x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy