Založ si blog

Prečo by elita národa mala platiť školné?

Na úvod tejto emotívnej témy by som rád spomenul jeden vtip

Cigáň vidí, že v baráku má každý na dverách nejaký titul MUDr, JUDr. PhDr., Mgr.

Povedal si co su já nekdo horší ?

A Tak si dá na dvere Titul  PUDr.

Keď sa ho suded pýta Deži  čo si to vyštudoval ?

Já ? Hovorí Deži . To znamená Deži Posudnovač U Dráhy.

Mám taký pocit že súčasná situácia so školstvom charakterizuje práve tento vtip.

Čo je problém

Chceme bezplatné školstvo, Chceme bezplatné exeterné štúdium. Nechceme platiť

zdravotné poistenie. Apropo ak končím strednú školu v 18 tich rokoch musím byž do
26 rokov dávno skončený. Kto študuje po 26 ? Okrem ľudí zo zdravotnými problémami ľudiua,

ktorí si prerušili štúdium, začali študovať druhú vysokú školu. Otázka znie čo robili

počas prerušenia štúdia , nejedli, nepili , nedýchali ?

Povedzme si aká je realita.

Študenti nechcú platiť školné. Položme si otázku čo je to vlastne štúdium.

štúdium je investícia ako každá iná ako kúpa auta, domu.Úspešné zavŕšenie vysokoškolského štúdia by malo zabezpečiť
1. zamestnanie
2. vyšší príjem
3. mobilitu pracovnej sily
4. sociálny status

Okrem toho by vysokoškolský diplom mal znamenať, že študent preukázal určitú psychickú vyspelosť a vôľové vlastnosti, pretože úspech je 10% talentu a 90% úsilia. Kedysi bolo 9 vysokých škôl a prakticky žiadne diaľkové štúdium. Kto sa nedostal na denné musel ísť robiť niečo iné. A nebol žiadny problém. Dnes politici urobili zo štúdia pomaly nárokovateľnú sociálnu dávku a alternatívu k úradu práce.Samozrejme bez reálneho finančného krytia čo sa samozrejme prejavuje na kvalite štúdia. Externé štúdia často zabezpečuje prostriedky na vedeckú činnosť vysokej školy pretože vydanie jednej publikácie stojí dnes cca 1700 Eur pričom plat vysokoškolského učiteľa nedosahuje často ani priemernú mzdu v národnom hospodárstve v hrubom čo je cca 720 Eur. Keby nebolo diaľkového štúdia musel by si učiteľ vziať pôžičku na to aby mohol vydať vlastnú knihu. Tí čo chcú zadarmo externé štúdium by nemali zabúdať na to, že školy nie sú povinné zadarmo organizovať výučbu a učitelia nie sú povinný po sobotách zadarmo učiť.

Koľko vlastne stojí vysokoškolské štúdium denné
1. ak trvá 5 rokov tak 5 rokov nemôžte pracovať a ak áno tak len brigádne. Ak počítame, že by ste tých päť rokov pracovali priemerne za minimálnui mzdu čo je cca 320 Eur tak by ste zarobili cca 19200 Eur za 5 rokov.
2. Za predpokladu, že si musíte platiť intzernát alebo iné ubytovanie počítajte s výdavkom cca 100 Eur * 10 mesiacov* 5 rokov čiže minimálne 5000 Eur
3. Náklady na život v cudzom meste určite presiahnu 150 Eur mesačne ( Knihy, strava, cestovanie a pod. ) čo je ak počítam iba 10 mesiacov školského roka 7500 Eur za 5 ročné štúdium. Hrubým odhadom je teda 5 ročné štúdium
investíciou v hodnote 31700 Eur za päť rokov štúdia. Chcete povedať, že sociálne odkázaní si to môžu dovoliť ?
Kedysi keď študoval môj otec tak bolo prospechové štipendium 600 Kčs a sociálne ďaľších 1000 Kčs a električenka v Prahe stála 50 Kčs / mesiac a jedlo 2,70 denne.
To bolo bezplatné štúdium a vtedy ste sa mali istotu, že si prácu nájdete. Dnes je kopec magistrov, ktorí vykladajú v LIDLI regály. Tak ďaleko to dospelo. Načo tam päť rokov chodili ? Čo dostane spoločnosť ako protihodnotu za tie prostriedky.
Študentom by podstatne viac prospelo menej štúdia zadarmo. Reálne prospechové štipendiá pre talentovaných  študentov s dobrým prospechom. Vôbec by mi nevadilo vidieť na prednáškach menej študentov z ktorých mnohí dávajú otvorene najavo ako im to celé lezie na nervy a študujú len preto, lebo nevedia čo s voľným časom.

Jediný výsledok tejto devalvácie vzdelania je to, že sa schopný študent potom posudzuje ako Posunovač u Dráhy.

s pozdravom Samo

P.S.

Vážim si ľudí, ktorí si našli čas reagovať na môj článok. Milan1 tvrdí, že si protirečím
Neprotirečím si. Vzdelanie bola vždey investícia do budúcnosti s tým, že dnes už nie je výška príjmu limitujúcim a neprekonateľným faktorom pre získanie vzdelania ale vždy štúdium znamenalo prekonanie určitých prekážok a nielen finančných. Všetci sa tvárite akoby jediná prekážka pre štúdium boli peniaze. To nie je pravda. Realita je taká, že ľudia si zvykli, že sa všetko dá nejak vybaviť a úsilie netreba vynaložiť a kryjú to bezplatnosťou.
Problém je ten, že keď systém umožňuje vyštudovať študentom nekvalitným tak investícia do vzdelania neprináša také benefity pre schopných ako by mala prinášať. Bezplatnosťje idea, ktorou si politici kupujú hlasy vo voľbách ale každý človek vie, že zadarmo nič nie je iba upadajúca kvalita.


Nešťastné zdravotnícke platy

15.07.2012

Tak a máme to tu. Ústavný súd SR svojím rozhodnutím PL. ÚS 13/2012 pozastavil účinnosť zákona č. 62/2012 Z. z. o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Sestry sú viac »

Radičová do Oxfordu

09.03.2012

Je večer pred voľbami. Jedine boh vie ako to dopadne. V každom prípade mám pocit, že by som sa mal vyjadriť k tomu čo cítim. Toľko špiny nebolo vyliatej na m2 na Slovensku už dávno. Myslím viac »

Je núdzový stav víťaztvom, alebo porážkou ?

26.11.2011

So zmiešanými pocitmi sledujem boj lekárov a vlády. Domnievam sa, že snaha vytvoriť tlak cez verejnú mienku je jedným z najsilnejších nástrojov vlády. V tomto smere komunikácia LOZ úplne viac »

USA-TRUMP/COASTGUARD

Trumpove nové clá zaplatia Američania

19.09.2018 17:39

Americké obchody, vrátane veľkých maloobchodných reťazcov, ako je Walmart, sa bez obuvi, oblečenia a elektroniky vyrobenej v Číne nezaobídu.

vlak

Vlaky dosluhujú. Tretie zlyhanie za dva týždne

19.09.2018 17:09

Štyridsať- až päťdesiatročné súpravy na slovenských železniciach už ďalej odmietajú slúžiť.

nôž, vražda, smrť, nehoda, zbraň

Vo Viedni našli na ulici bodnutého Slováka, polícia hľadá svedkov

19.09.2018 16:56

Rakúska kriminálna polícia žiada prípadných svedkov, aby sa prihlásili, pokiaľ dokážu poskytnúť užitočné informácie.

Leto, jahoda, ovocie, zaváranie

Zatkli chlapca, priznal sa k strčeniu ihiel do jahôd

19.09.2018 16:31

Jeho čin bol zrejme "kanadským žartom".

samodix

Blog o pôsobení práva v spoločnosti

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 16416x
Priemerná čítanosť článkov: 1824x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy